• Wystawa "Przeciw Dwóm Wrogom"

Aktualności

Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018

Czytaj więcej o: Oferta edukacyjna Muzeum na rok szkolny 2017/2018

W roku szkolnym 2017/2018 zapraszamy na warsztaty i zajęcia tematyczne, odnoszące się do podstawy programowej realizowanej w placówkach oświatowych. Muzeum proponuje bogatą i zróżnicowaną ofertę edukacyjną, adresowaną do każdej grupy wiekowej. Maksymalna liczba uczestników to 30 osób; czas trwania zajęć: 60 min, a koszt udziału: 5 zł/os. Więcej szczegółów w zakładce: „Oferta/Edukacja”.

Wieczór z historią wojskową – spotkanie z dr Tomaszem Wesołowskim

Czytaj więcej o: Wieczór z historią wojskową – spotkanie z dr Tomaszem Wesołowskim

Zapraszamy na pierwsze spotkanie z serii „Wieczorów z historia wojskową”. To nowa propozycja w naszej ofercie muzealnej, na którą składać się będą comiesięczne prelekcje poświęcone szeroko rozumianej historii militarnej (ze szczególnym uwzględnieniem historii regionalnej). Czytaj więcej „Wieczór z historią wojskową – spotkanie z dr Tomaszem Wesołowskim”

Białystok lata 20 lata 30. Rodzinna Niedziela

Czytaj więcej o: Białystok lata 20 lata 30. Rodzinna Niedziela

Białystok przed wojną był miastem garnizonowym. Wojsko, które tu stacjonowało, było widoczne nie tylko przy okazji świąt i uroczystości, lecz także na co dzień. Opierając się na wspomnieniach białostoczan i eksponatach, zobaczymy świat naszych dziadków i pradziadków. Ponadto, porównamy dzisiejszy Białystok z tamtym z przed lat, używając archiwalnych map i zdjęć.
Czytaj więcej „Białystok lata 20 lata 30. Rodzinna Niedziela”

„Koleje losu. Białystok Piłsudskiego”

Czytaj więcej o: „Koleje losu. Białystok Piłsudskiego”

Premiera komiksu odbędzie się 30 września br., o godzinie 12:00 w siedzibie Muzeum Wojska w Białymstoku.

„Koleje losu. Białystok Piłsudskiego” to kolejny (po „Stanie Wojennym. 30 lat po…” [2011] i „Ince” [2016]) komiks w ofercie wydawniczej Muzeum Wojska w Białymstoku (MWB). Bohaterem najnowszej ilustrowanej opowieści jest Józef Piłsudski i jego związki z naszym miastem. Pierwszy Honorowy Obywatel Białegostoku gościł tu często i nie tylko z oficjalnymi wizytami. Jego pobyt z dnia 21 czerwca 1921 r. stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta.

Autorami komiksu są scenarzystka Paulina Królikowska i rysownik Daniel Baum. Poza Marszałkiem Piłsudskim, na planszach znaleźli się m.in. gen. Lucjan Żeligowski, Prezydent Białegostoku Bolesław Szymański, Wojewoda Stefan Popielawski. W narracji pojawiają się relacje świadków i wspomnienia bohaterów.

Wydanie komiksu jest działaniem zrealizowanym w ramach Roku Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

Komiks w wersji elektronicznej, audiodeskrypcja oraz tłumaczenie na język migowy dostępne są tutaj.

Muzealny Plac Zabaw: „Kolorowe wojsko” (16 września)

Czytaj więcej o: Muzealny Plac Zabaw: „Kolorowe wojsko” (16 września)

Jesienią otacza nas mnóstwo kolorów – od ciepłych brązów po soczyste czerwienie. Pojawiają się na liściach oraz kolorowych czapkach i szalikach. A jak to jest w wojsku? Czy kolory mają jakieś znaczenie? W trakcie zajęć dzieci rozwiążą szereg zagadek, dzięki którym dowiedzą się, co oznaczają różne barwy noszone na wojskowych mundurach.

Czytaj więcej „Muzealny Plac Zabaw: „Kolorowe wojsko” (16 września)”

Do góry